11 NIPPI KAALU LANGETAMISEKS

11 NIPPI KAALU LANGETAMISEKS

Kevad on nüüd käes ja ettevalmistused suviseks vormiks on täies hoos. Kui sa pole veel alustanud, siis sul on viimane võimalus viimase salenemise rongi peale saada:)

Nüüd on halb uudis. Toit on kõige lihtsam, ohutum, kättesaadavam ja seaduslik viis naudingut saada. Kui alkoholile, tubakale kehtivad vanuse piirangud ja etikettide peal on hoiatusi, et üleliigne tarbimine võib kahjustada sinu tervist, siis šokolaadil, tortidel, saiakestel sellist hoiatust pole ja neid sa saad osta igal kellaajal ja ükskõik, mis vanuses. Ma arvan, et ma ei pea selgitama, et suhkru üleliigne tarbimine ka kahjustab tervist.

Peaaegu meie kõigi jaoks toit annab meile kaitse ja heaolu tunnet ning maandab stressi, siit saavadki alguse kõik meie probleemid. Paraku seda pole võimalik eriti muuta, sest see on veel kiviaegadest meisse sisse ehitatud mehhanism, kuid on võimalik meie keha natukene petta. (Loomulikult kui sul on tõsisemad toitumishäired, näiteks kui stressis olles sa hakkad kontrollimata süüa ja ei saa peatuda, siis pead kindlasti psühholoogi juurde pöörduma, et õppida kuidas emotsioonidega toime tulla).

Selles postituses ma ei hakka süvenema eri ainevahetuse tüüpidesse, samuti ei anna soovitusi, kuidas mugavamalt kaloreid lugeda ega anna konkreetseid retsepte ja treeningu soovitusi, kuid annan toiduvalmistamise ja käitumise nippe, mis aitavad sind kaalulangetamise teed rõõmuga läbida ja liikuda tervislikuma eluviisi suunas.

Miks mul üldse tekkis mõte sellist postitust kirjutada, on minu enda 30 kg kaalu langetamise kogemus. Ehk siis kõik need nipid on enda peal katsetatud ja saan lubada, et see töötab.

Teiseks, mul on kurb vaadata, kuidas inimesed alustavad oma teed, saavad esimesi tulemusi ning hiljem oma eesmärkidest loobuvad, või ei viitsi isegi alustada. See millest ma siin kirjutan ei ole mingi x päeva dieet, ega jutt pole sellest, kuidas nädalaga 20kg kaotada, sa ei leia siit ka soovitusi mingite ime tablettide kohta millega saad kontrollimata kõike süüa ja langetada kaalu, vaid need on lihtsad soovitused, mida sa saad terveks eluks kasutusele võtta. Aga siis alustame:

SALAD FIRST
See on esimene ja kõige tähtsam punkt, või isegi ütleks “kuld reegel” ehk siis söö rohelist salatit. Alati. Tegelikult köögiviljad ja roheline peavad moodustama 1/2 sinu taldrikust. Söö isegi rohkem salatit siis, kui ees on pidu, kui tekkis tordi, pelmeenide või saiakeste isu. Kui sööd esiteks salatit, siis kõhus sul jääb vähem ruumi ebatervislikke toitude jaoks. Mina alati kasutan seda nippi, kui lähen välja kohvile-tordile, sest vähema kalorite kogusega kõht on täis ja täiskõhuga kõik need tordid ja magustoidud juba nii palju ei isuta. Kuid tortidest räägime veel allpool.

MÄNGI PORTSJONI MAHUGA
Seda saad väga lihtsalt teha lisades toidule samuti rohelist, suvikõrvitsat, lillkapsat. Näiteks, kui sa hommikuti oled harjunud putru sööma, kuid oma tavalise portsjoni mahuga ületad kaloreid või süsivesikute osakaalu, siis putru keetes lisa sinna juurde lihtsalt riivitud suvikõrvitsat või kabatšoki. Putru ei pea ka kindlasti keetma, mina kasutan sama nippi ka üleöö kaeraputru jaoks. Sama põhimõte kehtib ka smuutide glükeemilise indeksi alandamiseks – banaani asemel saab ka suvikõrvitsat või kabatšoki kasutada. Riisi, tatra või kinoa juurde saab vabalt lisada köögikombainis peenestatud lillkapsat.

SAMA VORM, KUID TEINE SISU
Kas tahad õhtusöögiks nuudleid süüa? Aga palun… tee nuudleid suvikõrvitsast, näiteks, või spaghettisid kõrvitsast. Köögikombainis peenestatud lillkapsas ime lihtsalt asendab riisi nii kõrvalroana, kui ka sushides, ja kuskussi. Ehk siis riivi suvikõrvitsat nuudli kujule, lisa valku, nt tofu, ja köögivilju ja saad kerget õhtusööki, nagu näiteks see roog.
Samuti turule on ilmunud shiritaki nuudlid (peaaegu 0 kaloriga), nuudlid läätsedest, ubadest, kikerhernestest, tatrast, kinoast.



KOMPOSITSIOON TALDRIKUL
Ei.. ei.. see ei ole mingi toidufotograafia teema. Kuigi kompositsioon fotograafia jaoks on väga tähtis, kuid reaalses elus kuidas toit taldrikul välja näeb on ka väga tähtis. Sest ilusti serveeritud toit annab ka maitseelamuse juurde ka visuaalset naudingut, ehk siis rohkem naudingut ja rõõmu, mis kaalulangetamisel on väga oluline. Minu jaoks toidu serveerimine on alati tähtis olnud, võib olla ka selle pärast hakkasin toidufotograafiast huvi tundma:)

ROHKEM VÄRVE TALDRIKULE!
Sellega on väga lihtne: mida rohkem värve sul taldrikul on, seda toit on tervislikum. Meil on nii vähe päikest, enamasti külmad ja hallid päevad, siis lase päikest ja värve taldrikule ning saad rohkem rõõmu:)

MÄNGI MAITSEAINETEGA
Maitsete pool on ka kindlasti oluline. Kaalulangetamine või dieet ei tähenda maitsetu toit! Meil on täna nii palju valikut ja isegi haruldasi maitseaineid ja -taimi, et ma ei kujuta ette, mis põhjusel su toit peab maitsetu olema. Kurkum, koriander, vürtsköömned, raz el hanout, chana masala… ja palju palju muud.

22 O’CLOCK TEA
Kas sul tuleb vahepeal ette, kui kell on 21.00 või 22.00, siis tuleb magusaisu? Ja sa vakad endale tassikese teed ja midagi magusat juurde. Mul tegelikult ka juhtub, kuid juba väga harva. Sisuliselt see tähendab seda, et on aeg magama minna. Niimoodi keha annab märku, et suhkrutase on langenud ning oleks energiat juurde vaja. Seega kui õhtul tuleb magusaisu, mine magama.

ÄRA KÄI POES
Aga kust siis toitu saab? Lihtne! Telli kulleriga koju! See teenus on meil õnneks juba laialt levinud:) tavaliselt pood on reklaami ja atraktiivseid pakkumisi täis, kuigi e-poodides on ka reklaam, kuid ta ei mõjuta nii nagu reaalses poes. Olen märganud, et e-poest tellides sattub koju vähem ebatervislikke asju ja maiustusi. Kui sa teed endale nädala toiduplaani, siis seda protsessi saab ka natukene automatiseerida – lihtsalt ühel päeval teeb tellimusi konkreetseteks päevadeks ja toit tuuakse sulle koju ja ei pea üldsegi poes käima. Üks asi millest aga ma ikkagi looduda ei saa on 1 kord nädalas Balti Jaama turule minek.


ÄRA SUHKRUST LOOBU, ASENDA
Loomulikult kaalulangetamisel suhkur ja maiustused peavad olema välistatud. Kui tuleb ikkagi magusa isu, siis võib ka asendusi leida, näiteks, stevia, erütritool, agaavi ja vahtrasiirupid. Magustamiseks saab kasutada ka datleid, kuid datlitega peab olema ettevaatlik kuna neil on kõrge glükeemiline indeks, aga samas väga hea toiteväärtus. Ja üks asi millest sa pead kindlasti loobuma, vaatamata sellele kas soovid kaalu langetada või mitte, on valge suhkur. Selle tervisele kahjulikust mõjust on juba palju juttu olnud.


SÖÖ VAHEPEAL KA TORTI
Ajurveeda räägib sellest, et naised peavad kindlasti magusat sööma. Ja ma olen sellega absoluutselt nõus!:))) kuid see ei ole põhjuseks lõputult kooke ja torte söömiseks. Koogid ja tordid on erinevad ning on võimalik leida tervislikke variante. Kui mul tuleb tordi isu, siis reeglina eelistan toortorte. Küll nende kaloorsus võib olla sarnane tavaliste tortidega, kuid toiteväärtus on kordades suurem. Minu lemmikud on Oivalise omad. Seega kui sind tabas tordi isu, söö toortorti.


VEIN JA MUU ALKOHOL
See on nüüd keeruline teema. Mina kanget alkoholi ei tarbi, kuid veini joon hea meelega ja teen seda selle pärast, et mulle maitseb hea vein. Kui sa tarbid alkoholi, siis soovitan ikkagi eelistada kuiva veini ning kindlasti kõik magusad, poolmagusad veinid, liköörid, õlu, keemilised siidrid ja kokteilid peavad olema välistatud. Seega paar klaasi veini nädalas midagi väga halba ei tee. Kui on plaanis restorani minek, siis ilusa ja hea toidu kõrvale tasub võtta ka klaas head veini. Sel juhul õigesti valitud vein viib kõik maitsed kokku ja täiustab toidust naudingut. Kui aga on tulemas suurem pidu, ja on selge, et paari klaasiga asi ei piirdu ja alkoholiga on veel see probleem, et ta suurendab isu ja sellega on liiga lihtne üle süüa, siis vaata uuesti esimest punkti:)

Loodan, et leiad siit midagi kasulikku, mis aitab sul rõõmuga alustada kergemat ja tervislikumat elu!



Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga